Na konci roku 2017 získali příslušníci Celní správy ČR informace o možném nelegálním nakládání s červeným fosforem a jeho zneužití k výrobě metamfetaminu. Na základě dalšího šetření zahájili letos v únoru celníci Protidrogového oddělení Praha Generálního ředitelství cel ve spolupráci s Celní protidrogovou jednotkou úkony trestního řízení pro podezření z možné nelegální výroby metamfetaminu.
V průběhu trestního prověřování bylo zjištěno, že dvacetiletá česká občanka kupovala na vlastní živnostenské oprávnění v nezvyklém množství červený fosfor a další chemikálie – jód, toluen (prekurzor drog kategorie 3), kyselinu fosforečnou, kyselinu chlorovodíkovou (prekurzor drog kategorie 3), aceton (prekurzor drog kategorie 3), metanol a i laboratorní vybavení.
Celkem bylo zjištěno, že v průběhu tří měsíců nakoupila 156 kg červeného fosforu, 200 kg jodu, 140 litrů kyseliny fosforečné, 37 litrů kyseliny chlorovodíkové, 30 litrů toluenu a 20 litrů metanolu. Z takového množství červeného fosforu by bylo možné nelegálně vyrobit celkem 460 kilogramů metamfetaminu.
Při nedávné závěrečné realizaci byly celníky ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou zadrženy tři osoby (dva občané ČR, jeden občan Vietnamu) zapojené do nelegálního nakládání s červeným fosforem. Při provedené domovní prohlídce byl zajištěn metamfetamin, výpočetní technika, mobilní telefony, finanční hotovost a další důkazní materiál.
Soudce na zadržené osoby uvalil vazbu a jsou obviněny z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, a to s možností odnětí svobody v rozmezí 8-12 let.
V rámci České republiky bylo trestní řízení k nezákonnému nakládání s červeným fosforem vedeno vůbec poprvé.
Červený fosfor je jednou z modifikací chemického prvku fosfor. Kromě svého omezeného legálního použití (výroba sirek, pyrotechniky) je v České republice velice často zneužíván jako katalyzátor při nelegální výrobě metamfetaminu. Na základě svého zneužívání při nelegální výrobě metamfetaminu je společnou evropskou legislativou v oblasti prekurzorů drog klasifikován jako „neuvedená látka". V České republice je podle zákona o prekurzorech drog veden jako „výchozí látka".