V polovině června provedli celníci ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí závěrečnou část dlouhodobé společné akce, zaměřené na nelegální nakládání s ohroženými živočichy (úmluva CITES). Při domovní prohlídce u českého občana ve Slavkově u Brna kontroloři zajistili 434 chráněných motýlů a brouků v téměř milionové hodnotě, mnohé z nich muž nabízel i k prodeji.
Podle výsledků dosavadního šetření muž spolupracoval s organizovanou skupinou osob. Chráněné exempláře motýlů a brouků od roku 2008 osobně dovážel z Arménie, Řecka, Číny, Šalamounových ostrovů a Slovenska, nebo si je nechával posílat prostřednictvím poštovních zásilek; některé exempláře odchytával i na našem území. Obchodník a lovec v jedné osobě nerespektoval právní předpisy na ochranu ohrožených druhů, nebyl schopný prokázat jejich zákonný původ a nevlastnil ani výjimku k držení zvláště chráněných druhů.
Zajištěno bylo téměř dvě stě kusů 16-ti různých druhů motýlů a brouků, chráněných mezinárodní úmluvou CITES, z toho 81 exemplářů patří k druhům bezprostředně ohrožených vyhubením. Dalších 266 exemplářů byli motýli a brouci, patřící mezi 21 druhů chráněných v ČR; z toho 113 se řadí mezi kriticky ohrožené druhy.
Za trestný čin neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami muži hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.
Jiří Barták, tiskový mluvčí GŘC
Simona Cigánková, tisková mluvčí ČIŽP