Velký záchyt tradiční čínské medicíny na Letišti Václava Havla Praha
Během měsíce října bylo na Letišti Václava Havla Praha inspektory České inspekce životního prostředí ve spolupráci s Celním úřadem Praha Ruzyně zabaveno celkem 1 634 přípravků tradiční asijské medicíny ve formě tablet a sáčků. Preparáty obsahovaly rostlinné a živočišné extrakty ohrožených druhů chráněných mezinárodní úmluvou CITES, jejichž převoz přes hranice bez platného povolení je nelegální.
Mezi zabavenými výrobky byly nejvíce zastoupené přípravky s obsahem rostlin druhů chrpovník lopuchový (Saussurea costus), zárazce pouštní (Cistanche deserticola) a orchidej vzpřímená (Bletilla striata). Jednotlivé části těchto rostlin se v tradiční asijské medicíně využívají pro zlepšení cirkulace krevního oběhu, podporu zažívání, k detoxikaci a k celkovému posílení organismu. „První jmenovaný druh je tak vzácný, že jakýkoli obchod s ním ohrožuje jeho přežití, požívá tedy nejpřísnější ochrany a je proto je zařazený do přílohy CITES I,“ vysvětlil Ondřej Peč, inspektor oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES.
Z živočišných produktů se jednalo např. o tzv. moschus, tedy pižmo, získávané ze semenných váčků jelínků rodu kabar (Moschus sp.), které se přidává do drahých parfémů a voňavek. Jediným způsobem získání této vzácné a ceněné látky je zabití dospělého samce kabara. Rostoucí poptávka po moschusu a intenzivní lov znamenaly rapidní pokles populace jelínka kabara. Jedná se o druh, který je nutno chránit usměrňováním dovozu a vývozu, aby nedošlo k jeho ohrožení vyhubením, proto je od roku 1979 zařazen do přílohy CITES II.
CO JE ÚMLUVA CITES?
Nekontrolovaný obchod s ohroženými druhy zvířat a rostlin může přispět k vyhubení těchto druhů v přírodě. Účelem mezinárodní Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (Úmluvy CITES) je proto ochrana ohrožených druhů pomocí regulace obchodu s nimi. Zvířata a rostliny chráněné Úmluvou CITES nemohou být převáženy přes hranice bez speciálního povolení.
CITES se vztahuje na více než 40 000 druhů živočichů a rostlin, chrání nejen živé organismy, ale i jejich části a výrobky z nich. Exemplářem CITES tedy může být i kabelka z krokodýla, boty z krajtí kůže, vycpanina, soška ze slonoviny či vzácného dřeva, úlomek korálu nebo právě také tradiční čínská medicína s obsahem chráněných zvířat či rostlin apod.
Důležité kontakty a další informace o Úmluvě CITES naleznete ZDE .