Úvod
Mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích (dále jen „uhlíkové vyrovnání“) se vztahuje na dovoz zboží pocházejícího ze zemí ležících mimo EU, při jehož výrobě vznikají ve velké míře skleníkové plyny. Uhlíkovému vyrovnání podléhá následující zboží:
- cement,
- elektřina,
- hnojiva,
- železo a ocel,
- hliník,
- vodík,
- výrobky z výše uvedeného zboží.
Uhlíkové vyrovnání se nevztahuje na
- zboží nepatrné hodnoty (nepřevyšující 150 EUR),
- zboží přepravované nebo použité v souvislosti s vojenskou činností,
- dovoz z některých třetích zemí, tedy z Islandu, Lichtenštejnska, Norska, Švýcarska a rovněž z některých území: Büsingen, Helgoland, Livigno, Ceuta a Melilla.
- Cílem zavedení uhlíkového vyrovnání je snížení emisí skleníkových plynů, konkrétně oxidu uhličitého, oxidu dusného a zcela fluorovaných uhlovodíků. Dovážet zmíněné zboží budou moci pouze držitelé tzv. certifikátů CBAM (také označování jako deklaranti CBAM), které budou prodávat členské státy EU.
- Zavedení uhlíkového vyrovnání je rozděleno do dvou fází. V přechodném období (od 1. 10. 2023 do 31. 12. 2025) platí pouze oznamovací povinnost ( čl. 35 nařízení CBAM). Od 1. 1. 2026 dochází k plnému fungování mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích.
Příslušný orgán
Každý členský stát EU určí tzv. „příslušný orgán“, který vykonává řadu funkcí.
Příslušným orgánem v ČR byla stanovena Celní správa ČR a rovněž Ministerstvo životního prostředí. Celní správa ČR bude udělovat přístup do rejstříku CBAM, který zřídila Evropská komise, přijímat žádostí o povolení deklarantů CBAM a dohlížet na plnění povinností při dovozu zboží. Ministerstvo životního prostředí bude prodávat certifikáty CBAM a kontrolovat správnost prohlášení CBAM vzhledem k emisím.
Legislativa
Přechodné období
V první fázi fungování uhlíkového vyrovnání platí pouze oznamovací povinnost.
Evropská komise zveřejnila standardních hodnoty obsahu skleníkových plynů pro jednotlivé druhy zboží pro přechodné období, (tzn. mezi 1. říjnem 2023 a 31. prosincem 2025), které příslušné osoby mohou použít pro účely výpočtu hodnot (emisí) uváděných v hlášení.
Oznamovací povinnost
V přechodném období mají následující osoby oznamovací povinnost:
- dovozce, který podává celní prohlášení s návrhem na propuštění zboží do volného oběhu vlastním jménem a na vlastní účet;
- osoba, která je držitelem povolení k podání celního prohlášení podle čl. 182 odst. 1 Celního kodexu Unie (Nařízení (EU) č. 952/2013), a která deklaruje dovoz zboží;
- nepřímý celní zástupce jmenovaný v souladu s čl. 18 Celního kodexu Unie, který podává celní prohlášení v případě, že je dovozce usazen mimo Unii, nebo pokud tento nepřímý celní zástupce souhlasil, že bude plnit oznamovací povinnost.
Oznamovací povinnost podle čl. 35 Prováděcího nařízení CBAM se rovněž vztahuje i na informace o zboží, které bylo popuštěno do režimu aktivního zušlechťovacího styku.
Oznamovací povinnost spočívá v tom, že každý dovozce nebo nepřímý celní zástupce nejpozději jeden měsíc po skončení každého čtvrtletí, během kterého dovezl zboží, podá Evropské komisi čtvrtletní zprávu prostřednictvím přechodného rejstříku CBAM. První zpráva musí být podána nejpozději do 31. 1. 2024. Informace, které tato zpráva obsahuje, jsou uvedeny v příloze I Prováděcího Nařízení CBAM.
CBAM Trader Portal/Dočasný rejstřík CBAM
Osoby, které mají povinnost podávat čtvrtletní zprávy, je budou podávat prostřednictvím CBAM Trader Portal. CBAM Trader Portal plní funkci dočasného rejstříku CBAM tak, jak je uvedeno v Nařízení CBAM. Přístup do portálu je umožněn pouze dovozcům nebo nepřímým celním zástupcům, kteří jsou zaregistrováni v systému UUM&DS (systém jednotné správy uživatelů a digitálních podpisů v EU), aby bylo při jejich přihlášení zajištěno ověření totožnosti. Registraci v systému provádí Celní správa ČR. Příslušné osoby si požádají o přístup do CBAM Trader Portal prostřednictvím elektronického formuláře dostupného na webových stránkách Celní správy, který se nazývá „Žádost o udělení přístupu do evropského portálu obchodníka“, a díky tomu je Celní správa ČR bude registrovat i v systému UUM&DS. Žadatel následně dostane e-mailem potvrzení, že byl v tomto systému zaregistrován. Současně mu budou poskytnuty podrobné instrukce, jak provést aktivaci svého účtu, případně nastavit příslušné delegace, a jak se přihlásit do CBAM Trader Portal.
Máte-li dotazy týkající se registračního procesu, můžete kontaktovat Celní správu ČR na e-ailové adrese ecrhelpdesk@cs.mfcr.cz . Dotazy týkající se náležitostí zprávy CBAM a jejího vykazování v CBAM Trade Portal je nutné směřovat na Ministerstvo životního prostředí na e-mailovou adresu: CBAM_ETS@mzp.cz .