S nabytím účinnosti zákona o Celní správě České republiky dojde od 1. 1. 2013 k celkové reorganizaci celní správy. Celní správa přechází ze současného třístupňového na dvoustupňový model řízení.
Novou organizační strukturu bude tvořit Generální ředitelství cel, 14 „krajských“ celních úřadů a dále, vzhledem ke specifické působnosti spočívající v dohledu na vnější hranici Evropské unie, Celní úřad Praha Ruzyně.
Současné Celní ředitelství Ústí nad Labem a stávající celní úřady v jeho působnosti k 31. 12. 2012 zaniknou a k 1. 1. 2013 vzniknou dva samostatné celní úřady, Celní úřad pro Ústecký kraj a Celní úřad pro Liberecký kraj.
Celní úřad pro Ústecký kraj se sídlem: Hoření 3540/7A, Ústí nad Labem 11
Agendy celního řízení, daňového řízení, správy příjmů a vymáhání jsou v Ústí nad Labem vykonávány na adrese Přístavní 8
Celní úřad pro Ústecký kraj bude mít dvě územní pracoviště.
• Územní pracoviště v Mostě na adrese Stavbařů 32, Most-Velebudice (agenda celní a daňová)
• Územní pracoviště v Chomutově na adrese Spořická 4751, Chomutov (agenda celní a daňová)
Celní úřad pro Liberecký kraj se sídlem: Čs. Mládeže 1122, Liberec 6 – Rochlice, nemá územní pracoviště
Reorganizace celní správy se výraznějším způsobem dotýká subjektů, které podnikají v oblastech obchodování se zahraničím a subjektů, které v tuzemsku nakládají s výrobky zatíženými spotřební daní. Nicméně díky elektronické komunikaci a územním pracovištím se možnost komunikace v rámci celního a daňového řízení s celními úřady výrazně nesníží.
Na běžného občana by neměla mít změna organizační struktury prakticky žádný vliv, neboť Česká republika je obklopena pouze státy Evropské unie a nákupy v rámci turistiky v Evropské unii nepodléhají mezi členskými státy celním formalitám.
Mapa budoucích útvarů celní správy a další informace o změně organizační struktury jsou k dispozici na stránkách www.celnisprava.cz