CZ EN Translate
Menu
Celní správa České republiky
Generální ředitelství cel
Oddělení Vztahů k veřejnosti
Budějovická 7
Praha 4

V Brně 31.05.2005


TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní ředitelství Brno

Pozor na povinné kolkování lihovin

Celní ředitelství Brno v souvislosti s povinností značit od 1. 7. 2005 líh kontrolní páskou podává tuto informaci.

Povinnost značit líh je upravena zákonem č. 676/2004 Sb., o povinném značení lihu a o změně zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen zákon). Zákon stanoví povinnost značit líh ve spotřebitelském balení. Lihem se rozumí lihoviny s obsahem nejméně 15% objemových etanolu. Spotřebitelským balením se rozumí uzavřené nádoby nebo jiné obaly opatřené etiketou výrobce, dovozce nebo prodejce, určené pro prodej lihu konečnému spotřebiteli na daňovém území České republiky.

Právnické i fyzické osoby, pokud dovážejí, skladují či prodávají lihoviny ve spotřebitelském balení, mají povinnost provést ve svých provozovnách ke dni 1. července 2005 inventarizaci (neboli soupis) zásob. Tuto povinnost mají nejen velkoobchody a maloobchody, ale i místa, kde jsou lihoviny rozlévány ke konzumaci, např. restaurace, pohostinství, bufety i nádražní, i pojízdné prodejny. Výsledkem inventarizace je zhotovení inventurního seznamu v listinné podobě (musí být předán nejpozději do 31. 7. 2005 místně příslušnému celnímu úřadu), který potvrzuje místně příslušný celní úřad podle místa, kde se inventarizované lihoviny skutečně nacházejí.

Takto zinventarizované zásoby lihovin ve spotřebitelském balení mohou být na daňovém území České republiky prodávány bez opatření kontrolními páskami nejpozději do 31. 12. 2005. Od 1. 1. 2006 mohou být v České republice prodávány lihoviny ve spotřebitelském balení pouze opatřené kontrolní páskou, lapidárně řečeno kolkované.

Povinnost značit kolkovou známkou se nevztahuje na lihoviny v balení menším než 0,2 litru, dále lihoviny určené na vývoz, lihoviny, které jsou produktem pěstitelského pálení a lihoviny dovezené v omezeném množství pro osobní spotřebu, nebo jako dar fyzické osobě pro její vlastní spotřebu.

Zákon upravuje i sankce za porušení, resp. nesplnění povinnosti po 1. 7. 2005 značit lihoviny, které se pohybují ve výši 50 tisíc až 1 milion Kč.

Určitě je vhodné zmínit i vyhlášku č. 147/2005 Sb., kterou se provádí zákon. Stanoví např. vzor kontrolní pásky, vzory návrhů na registraci, tiskopisu objednávky a vracení kontrolních pásek a další. Je třeba říci, že kontrolní páska je ceninou, neobsahuje však spotřební daň, jako je tomu u kontrolní pásky na tabákových výrobcích. Kontrolní pásky lze objednat a dnem 1. 7. 2005 odebrat na místně příslušném celním úřadu.

Hlavním důvodem, proč bylo přistoupeno k povinnému značení lihovin, je zejména nutnost omezit nelegální výrobu, dovoz a distribuci lihovin. Není žádným tajemstvím, že zvyšující se životní náklady i nárůst sazby spotřební daně do jisté míry způsobily i zvýšený zájem o nelegální výrobu lihu jako suroviny k výrobě zejména konzumních lihovin.

Další podrobnosti či informace může poskytnout kterýkoliv celní úřad nebo celní ředitelství.


JUDr. Jaroslav Moravec 
tiskový mluvčí CŘ Brno  tel.: 545549282  fax: 545573526  mobil: 602200748  e-mail: j.moravec@cs.mfcr.cz   
Skočit na začátek stránky