Olomoučtí celníci zažili i přes stále přetrvávající nejrůznější pandemické omezení úspěšný rok. V loňském roce se jim podařilo do státního rozpočtu přispět částkou téměř 2,166 miliardy korun, což je přibližně o 260 milionů více než v předchozím roce. Jedná se o částku vybranou na cle, spotřebních daních a dalších poplatcích.
Celní řízení
Jednou z primárních činností celního úřadu je dovoz a vývoz zboží přes vnější hranice Evropské unie, kdy projednal v minulém roce 29 452 případů dovozu a 47 724 případů vývozu. Celkově se pak v rámci zmíněné agendy vybralo clo ve výši 355,5 milionů korun, což představuje nárůst téměř 37 % oproti loňskému roku. Na místě je však třeba podotknout, že během vyhlášení nouzových stavů v roce 2021, nedošlo k přerušení celního projednávání.
Správa daní
Další primární činností, která si zaslouží pozornost je oblast spotřebních daní. Za nejvýznamnější komoditu, která podléhá spotřební dani můžeme považovat líh, u kterého byl v roce 2021 zaznamenán nárůst výběru daně. Celkově se tedy jednalo o částku ve výši 1,351 miliardy korun (1,149 miliardy v předchozím roce). Součástí inkasa spotřební daně z lihu je i pěstitelské pálení, kde má Celní úřad pro Olomoucký kraj ve své působnosti celkem 82 pěstitelských pálenic, u kterých provádí pracovníci kontrolní činnost. Jedná se o více než 16 % z celkového počtu pálenic v České republice.
U uhrazené daně z piva došlo oproti roku 2020 k mírnému nárustu. V roce 2021 byla uhrazená spotřební daň v celkové výši téměř 161 milionů korun.
Oproti výběru spotřebních daní celní úřad daně daňovým subjektům také vrací. V loňském roce bylo daňovým subjektům v Olomouckém kraji na základě žádosti vráceno 217,3 milionů na spotřební dani z minerálních olejů. Jedná se o systém tzv. vratek spotřebních daní, které si uplatňují zpravidla subjekty, využívající minerální oleje zejména pro zemědělskou prvovýrobu, výrobu tepla či hospodaření v lese.
Dělená správa
Významnou kompetencí celní správy je také tzv. dělená správa, která zajišťuje v zákonem stanovených případech platební povinnosti uložené jinými správními orgány, které jsou vybírány a vymáhány celním úřadem. V uplynulém roce bylo zaznamenáno 17 345 případů v celkové hodnotě přesahující 400 milionů korun.
Dohledové činnosti celního úřadu
Na závěr nesmíme opomenout dohledové činnosti celního úřadu, kde byly v roce 2021 zaznamenány například záchyty v oblasti kontrol nelegálního hazardu. Celníci zde odhalili celkem 15 případů, v rámci kterých bylo zadrženo 34 technických zařízení. Ve 98 případech pak odhalil celní úřad nelegální přepravu omamných a psychotropních látek.
Celní úřad v loňském roce přistihl na zpoplatněných komunikacích celkem 4012 řidičů, kteří neměli uhrazené mýtné, nebo neměli zaplacenou elektronickou dálniční známku. V případě elektronických dálničních známek odhalil 2281 přestupků a na místě udělil pokuty přesahující částku 3,5 milionů korun. Při kontrolách časového zpoplatnění zaznamenal celní úřad celkem 1731 případů porušení právních předpisů. Na pokutách v příkazním řízení na místě za tyto přestupky uložil pokuty v celkové výši přesahující dva miliony korun.
Nutné je ovšem doplnit, že dohledové činnosti byly ovlivněny uzavřením okresů, kdy se celníci podíleli na kontrole hranic okresu Jeseník během nouzového stavu.