Olomoučtí krajští celníci se v prvních měsících roku zaměřili na padělané zboží. Od začátku roku probíhaly cílené kontroly, které měly za úkol prověřit, zda nedochází k porušování práv duševního vlastnictví.
Nejčastěji se v těchto případech jedná o nelegálně používané ochranné známky, v rámci kterých je na libovolném zboží neoprávněně vyobrazena registrovaná značka. Majitel ochranné známky může požádat Celní správu ČR o její ochranu. Pokud tedy vznikne domněnka, že se jedná o nelegální zboží, celníci jej mohou zajistit.
V prvních dvou případech celníci zaregistrovali padělky v kamenných prodejnách v okolí centra Přerova. Jednalo se o falešné textilní výrobky značky Adidas, Calvin Klein, GUCCI, panenky značky L.O.L. či plastovou obuv Crocs. Celková hodnota originálních výrobků by činila přibližně 163 tisíc korun.
V druhém případě se hlídky oddělení dohledu zaměřily na města Litovel a Šumperk. V těchto městech byly objeveny mimo jiné i padělané ledvinky značky Chanel a obuv ASIX, v hodnotě téměř 800 tisíc korun.
Pozornosti celníků pak neunikli ani prodejci v Zábřehu na Moravě, kteří se rovněž pokoušeli prodávat různé zboží, jenž vykazovalo známky padělku. V tomto případě se opět jednalo o světoznámě značky Adidas, Calvin Klein či Chanel a to v hodnotě přibližně 250 tisíc korun.
Od počátku letošního roku se celníkům v Olomouckém kraji podařilo vypátrat padělané zboží, jehož hodnota by v cenách originálních výrobků činila částku přesahující 1,160 milionů korun.
Zajištěné zboží skončilo ve skladu celního úřadu. Prodejcům nyní hrozí za nakládání s padělaným zbožím pokuta až do výše jednoho milionu korun.