U příležitosti desátého výročí Společného pracoviště Chotěbuz se zde ve čtvrtek 12. 4. uskutečnila prezentace všech zúčastněných složek. Zástupci Celní správy České republiky i Polské republiky, Policie České i Polské republiky a koordinátor Společného pracoviště, přivítali studenty SOŠ Bezpečnostně právní akademie Ostrava a Vysoké školy Financí a Práva v Bialsku - Bialej (katedra Vinitřní bezpečnosti).
Ve zkratce je seznámili s pojmem „Společné pracoviště", jejich kompetencemi, systémem fungování předávání informací, hovořili o spolupráci a součinnosti. Studenti se dozvěděli, že v roce 2008 vzniklo Společné pracoviště Chotěbuz, kdy byla podepsána Dohoda zajišťující spolupráci mezi republikami při prevenci a odhalování porušování předpisů.
Tisková mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj Pavla Zdobnická a koordinátor Společného pracoviště Aleš Žurovec připravili pro studenty vzorky zajištěného zboží porušující práva duševního vlastnictví (padělky), zástupci polského KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) si zase připravili exempláře CITES (chráněné ohrožené druhy zvířat a rostlin). Program zahrnoval i prohlídku kanceláří Společného pracoviště a vozidel celní správy VW Crafter a polské Straże Graniczne, které byly přistaveny vedle budovy. Studenti mohli využít příležitosti a „osahat" si vozidla i zevnitř a na vše, co je zajímalo, dostaly odborné odpovědi.
Zástupci jednotlivých pracovišť:
Jiří Pecha - Policie České republiky
Jaroslav Sliwka - Pohrniční policie Polské republiky
Marian Szymaniak - Celní správa Polské republiky
Robert Rejek - koordinátor Společného pracoviště Chotěbuz
Aleš Žurovec - Celní správa České republiky