Celkem 26 osob ze zemí Evropské unie i mimo ni, kteří pracovali v rozporu s podmínkami stanovenými českou legislativou, odhalili minulý týden celníci při kontrole dvou společností na jižní Moravě.
Kontroly nelegální zaměstnanosti jsou jednou z řady kompetencí celní správy. V mezích zákona o kontrole a zákona o zaměstnanosti celníci kontrolují zaměstnávání cizinců (občané zemí mimo Evropskou unii) a občanů států Evropské unie.
Kontrola zaměstnanosti cizinců spočívá v ověření, zda osoby vykonávají práci na základě pracovněprávního vztahu nebo jiné smlouvy a zda ji vykonávají v souladu s vydaným povolením k zaměstnání a platným povolením k pobytu. V případě občanů zemí Evropské unie se ověřuje, zda zaměstnavatel nejpozději v den jejich nástupu do zaměstnání oznámil tuto skutečnost Úřadu práce ČR.
V rámci kontroly dvou vybraných společností celníci prověřili celkem 27 osob. Pouze u jedné byly splněny veškeré požadavky stanovené zákonem. Dalších 26 osob, jednalo se o Maďary, Bulhary, Litevce, Rumuny a Ukrajince, pracovalo bez řádné smlouvy. Ve dvou případech navíc zaměstnavatel nesplnil oznamovací povinnost vůči Úřadu práce ČR.
Případy byly postoupeny příslušným Oblastním inspektorátům práce k projednání. V rámci správního řízení lze za porušení zákona uložit fyzické osobě sankci až 5 milionů korun a právnické osobě až 10 milionů korun.
V letošním roce jihomoravští celníci zrealizovali 23 kontrol zaměřených na nelegální zaměstnávání. Pouze v šesti případech uzavřeli kontrolu s negativním výsledkem. Celkem prověřili 91 osob a u 45 z nich zjistili buď práci bez platné smlouvy, nebo bez povolení k zaměstnání, případně bez platného povolení k pobytu. V šestnácti případech nebyla splněna oznamovací povinnost vůči Úřadu práce ČR.
Až na výjimky pracovaly všechny kontrolované osoby ve stavebnictví, potravinářství či úklidových službách. Nejčastěji se jednalo o Vietnamce, v menší míře Ukrajince a Turky. Nejvyšší počet porušení zákona byl zjištěn na Brněnsku.