Minulé úterý proběhla závěrečná realizace případu vedeného pod krycím názvem RHINO, ve kterém se jednalo o nelegální obchod s ohroženým druhem živočichů – nosorožcem tuponosým. Ten je přímo ohrožený vyhubením a je zařazen do mezinárodní úmluvy CITES, příloha I.
Od roku 2011 Celní správa České republiky společně s Českou inspekcí životního prostředí prověřovala dovozy nosorožčích rohů. V průběhu trestního prověřování bylo zjištěno, že dovozy organizuje mezinárodní skupina pachatelů, která získala na základě nepravdivých údajů vývozní povolení CITES v JAR pro dovoz nosorožčích rohů do EU. Ty následně dovezla do České republiky a dalších států jako trofeje. Šetřením se prokázalo, že rohy měly být nelegálně distribuovány do ASIE, kde jsou předmětem obchodu na černém trhu. Nosorožčí rohy jsou totiž vysoce ceněnou surovinou pro tradiční asijskou medicínu.
Hlavní organizátoři trestné činnosti finančně zajišťovali lovecké výpravy, najímali si „lovce“ z Čech a zařizovali potřebná povolení v místě i komunikaci s příslušnými úřady na území JAR. Systém spočíval v tom, že každému lovci byl na tamní farmě umožněn odstřel jednoho kusu nosorožce. Takovýto úlovek je totiž v JAR trofejí pro lovce, který si jej následně může vyvézt jako osobní majetek pro nekomerční účely.
V současnosti je případ ve fázi vyšetřování Policií ČR, která prozatím sdělila obvinění 16 osobám. Patnáct osob je stíháno vazebně. Pachatelům hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.