„Severočeští“ celníci v rámci prováděných kontrol uhrazení mýtného poplatku a časového zpoplatnění za užití dálnic, rychlostních komunikací a vybraných silnic I. třídy, přistihli v loňském roce 13 944 řidičů - hříšníků.
Během loňského roku odhalily mobilní hlídky na sledovaných komunikacích 10 151 řidičů, kteří se snažili mýtný systém oklamat. Celníci vyřešili 8 818 případů blokovými pokutami v úhrnné výši 7 039.200 korun a 1 333 případů postoupili ke správnímu řízení.
Na zpoplatněných komunikacích D8, R63 a I/13, které nepřetržitě se speciálně vybavenými vozidly v celé jejich délce sledují, odhalili 5 181 prohřešků. Dalších 4 970 prohřešků zjistili na rychlostních komunikacích R10 a R35. Zaznamenaný nárůst počtu hříšníků oproti předcházejícímu období lze přičíst rozšíření kategorií vozidel podléhajících mýtné povinnosti o silniční motorová vozidla, jejichž povolená hmotnost činí více než 3,5 tun.
Hlídky výkonového zpoplatnění se nezaměřují jen na elektronické mýtné, ale kontrolují i časové zpoplatnění tzv. dálniční známky. V loňském roce přistihly 3 793 řidičů osobních a dodávkových vozidel do 3,5 tuny, kteří neměli na předním skle vylepen dálniční kupon. Za tento přestupek uložily neukázněným řidičům v blokovém řízení pokuty ve výši 3 100.100 korun, patnáct případů postoupily ke správnímu řízení.
Přistižení řidiči mají od začátku roku 2010 možnost uloženou pokutu zaplatit platební kartou pomocí přenosného platebního terminálu, kterým jsou vozidla celní správy křižující zpoplatněné úseky silnic vybavena. Tento nabízený „komfort“ využila v průměru čtvrtina řidičů. Větší zájem platit pokuty touto formou mají především zahraniční řidiči.
Při výkonu služebních činností se „mýtaři“ často setkávají i s povinnostmi tzv. neslužebními, které jsou však povinnostmi morálními. Často bývají u dopravní nehody první, poskytují nezbytnou první pomoc, informují záchranáře, policii a regulují do jejich příjezdu dopravu.