Dotaz:
Žádám Vás o poskytnutí informací vztahující se k vymáhání spotřebních daní (dle zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daní) , které bych ráda využila při psané diplomové práce na téma: „Efektivita vymáhání daňových nedoplatků v komparaci s celními úřady.“
Jedná se mi o následující údaje:
- celkové daňové nedoplatky na spotřebních daních za roky 2006, 2007, 2008 a 2009 a za jednotlivé druhy spotřebních daní,
- z toho vymoženo v daných letech dle jednotlivých druhů spotřebních daní,
- jakými způsoby vymoženo – kolik vydáno exekučních příkazů na mzdu, na účet, na jiné pohl...., kolik daňových nedoplatků případně přihlášeno k exekutorům, soudům, k insolvenčním řízení... (v daných letech),
- případně co negativně ovlivňuje efektivitu vymáhání daňových nedoplatků,
- jaké máte zkušenosti se soudními exekutory, soudy při přihlašování svých pohledávek.
Dle sdělení GŘC v Praze mají konkrétní mnou požadované informace jednotlivé Celní úřady.
Odpověď:
Dne 25. 1. 2010 obdržel Celní úřad Brno Vaši žádost o poskytnutí informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění, dále jen „ZoSPI“, vztahující se k vymáhání spotřebních daní. Údaje o celkových daňových nedoplatcích u SPD za roky 2006 – 2009 a o efektivitě vymáhaných daňových nedoplatků dle jednotlivých druhů příjmů za období
Efektivitu vymáhání daňových nedoplatků nejvíce negativně ovlivňuje, že se dlužné subjekty nezdržují v místech uvedeného sídla nebo místa podnikání, jejich dohledání je tedy velmi obtížné, v některých případech nemožné.
Způsob vymáhání daňových nedoplatků není u Celního úřadu Brno statisticky evidován. Poskytnutí této informace by vyžadovalo vytvoření zcela nové statistiky a bylo by spojeno s mimořádně rozsáhlým vyhledáváním informací. Dle § 17 odst. 1 ZoSPI je povinný subjekt oprávněn žádat úhradu za mimořádně rozsáhlé vyhledání informací. Předpokládaná výše nákladů za poskytnutí informace činí 6,000,-Kč (vyhledání všech případů vymáhání za roky 2006 - 2009, zjištění způsobu vymáhání u jednotlivých případů, vytvoření evidence – odhadem 30,- hodin práce při sazbě 200,-Kč za každou započatou hodinu).
Na postup Celního úřadu Brno při vyřizování žádosti o informace může žadatel podat stížnost dle § 16a ZoSPI. Stížnost se podává u povinného subjektu, a to do 30 dnů ode dne doručení sdělení.
Poskytnutí informace je podmíněno zaplacením požadované úhrady. V případě, že žadatel neuhradí požadovanou výši nákladů do 60 dnů ode dne oznámení a nepodá stížnost na postup povinného subjektu, povinný subjekt žádost odloží.